İŞKENCENİN ÖNLENMESİNDE AKTİF SİVİL TOPLUM

6.4.2017

TOHAV tarafından yürütülen “İşkencenin Önlenmesinde Aktif  Sivil Toplum Projesi” kapsamında düzenlenen  seminerlerin  üçüncüsü olan İşkencenin Önlenmesinde Aktif  Sivil Toplum Projesi eğitim semineri,  10 -11 Kasım 2012 tarihlerinde  TOHAV ve Diyarbakır -Mardin Barolarının katkılarıyla Mardin Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleştirildi. Eğitim seminerine; Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Adana barolarına kayıtlı avukatlar ve bu illerde faaliyette bulunana bazı Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

TOHAV üyesi Av. Mehmet Ali Kahraman tarafından açılışı yapılan seminerin başlangıcında Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi ve Mardin Baro Başkanı Av. Azat Yıldırım tarafından açılış konuşmaları yapıldı. Yapılan açılış konuşmalarında, işkence ile mücadelenin önemine vurgu yapılarak organizasyondan dolayı TOHAV’a teşekkür edildi. 

Eğitim seminerine katılan konuşmacılar (Yrd. Doç. Dr. Murat Önok, Av. Eylem Yıldız, Prof. Dr. Ümit Biçer, Av. Ezgi Şahin, Av. Mehmet Ali Kahraman) tarafından; Uluslararası Hukuktaki Düzenlemeler Işığında İşkence ve Kötü Muamele, Türk Ceza Kanunu’nda İşkence Suçu ve Kovuşturma Usulü, İşkencenin Önlenebilmesi Bakımından Sanık Hakları ve Usul Güvenceleri, İşkencenin Belgelenmesi ve Tıbbi Raporlama I,  İşkencenin Belgelenmesi ve Tıbbi Raporlama II, Mağdurla Görüşme Teknikleri I, Mağdurla Görüşme Teknikleri II, Ulusal ve Uluslararası Önleme ve Başvuru Mekanizmaları, OPCAT, İşkenceden Doğan Tazminat Sorumluluğu başlıklı 9 ana oturumda sunumlar yapıldı.

Yoğun ilgi gören eğitim semineri sonrasında toplam 155 katılımcıya sertifika dağıtıldı.